Matura z geografii – jak ją dobrze zdać

Czy matura geografia rozszerzona to egzamin, który może zdać każdy? W tym momencie przedmiot ten dostępny jest jedynie jako przedmiot dodatkowy. Oznacza to tyle, że egzamin z geografii możemy napisać jedynie na poziomie rozszerzonym. A ten wymagać od nas będzie dużo większych umiejętności, aniżeli dostępna jeszcze kilka lat temu wersja rozszerzona. Z jakiego zakresu wiedzy powinniśmy się przygotować? Na jakich zagadnieniach się skupić?

Szeroka dziedzina wiedzy

Geografia to szeroka dziedzina wiedzy, która nieustannie czerpie z innych nauk. I tak na zajęciach z tego przedmiotu często zmierzymy się z zagadnieniami z pogranicza biologii, fizyki, ekonomii, gospodarki, a nawet polityki. Warto pamiętać, że współczesna geografia – zarówno przyrodnicza, jak i gospodarcza – jest często efektem skomplikowanych ruchów politycznych. Przy tym należy opanować nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. W tej ostatniej mieszczą się, chociażby takie ćwiczenia jak: określanie skali, mierzenie odległości, porównywanie gospodarek danych państw czy przewidywanie ich dalszego rozwoju. 

Dodatkowe pomoce naukowe

Sama wiedza zaczerpnięta z lekcji w szkole może nie wystarczyć. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe pomoce naukowe w postaci podręczników, opracowań naukowych czy innych książek. Nieocenione okaże się również dopracowane repetytorium z geografii. To wskaże nam, na jakich elementach powinniśmy się skupić oraz jakie zagadnienia mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z geografii.

Jak dobrze zdać egzamin maturalny z geografii:

– przedmiot, który potrzebny jest do dostania się na kierunki przyrodnicze,

– zdobyć wiedzę z zakresu budowy naszej planety,

– bardzo istotne są ekonomiczne i polityczne aspekty,

– szeroka dziedzina wiedzy, która skupia się na wielu elementach,

– należy jak najwięcej czytać (zarówno tekstów popularnonaukowych, jak i esejów),

– sięgać po dodatkowe materiały fizyczne i wirtualne.